Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barbarzyńcy u bram Rzymu

06 marca 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Liga zdobyła więcej głosów od Forza Italia. Dlatego to Matteo Salvini (z prawej), a nie Silvio Berlusconi będzie kierował koalicją centroprawicową
źródło: AFP
Liga zdobyła więcej głosów od Forza Italia. Dlatego to Matteo Salvini (z prawej), a nie Silvio Berlusconi będzie kierował koalicją centroprawicową

Wyborcy zadali Unii najpoważniejszy cios od brexitu. Nigdzie we Wspólnocie populiści nie zdobyli tylu głosów.

Burzy spodziewano się od dawna, ale że przemieni się w prawdziwą nawałnicę, nie oczekiwał chyba nikt. Dwa tradycyjne ugrupowania polityczne, które do tej pory w mniejszym lub większym stopniu wspierały Unię Europejską, zostały dosłownie zmiażdżone. Lewicowa Partia Demokratyczna (18,7 proc.) i konserwatywna Forza Italia (14,1 proc.) zebrały razem niespełna 1/3 elektoratu. Reszta zasadniczo przypadła populistom.

– Sądziłem, że po wyborach będzie możliwa włoska wersja „wielkiej koalicji" umiarkowanej lewicy i umiarkowanej prawicy. To już dziś zupełnie nieaktualne, bo nawet razem są one daleko od zdobycia większości w parlamencie – mówi „Rzeczpospolitej" Matteo Villa, ekspert Włoskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Politycznych (ISPI) w Mediolanie.

Inwestorzy nie wierzą w najgorsze

W poniedziałek lider PD i były premier Matteo Renzi podał się do dymisji. Zdobycia mandatu w Rzymie nie był pewien odchodzący premier Paolo Gentiloni. Inni politycy ugrupowania zapowiedzieli zaś, że przechodzą do opozycji.

Partia rządziła Włochami od pięciu lat i ma na swoim koncie pewne sukcesy w uzdrowieniu gospodarki (np. reformę rynku pracy), a także walce z nielegalnymi imigrantami, w szczególności poprzez zawarcie umowy w tej sprawie z władzami Libii. Ale dla ogromnej większości wyborców to było niewystarczające.

– Straciliśmy ostatni moment na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10994

Wydanie: 10994

Spis treści
Zamów abonament